תיכון אהל שם | דבר המנהל

"... ובבא אלול אלינו 

ריח סתיו עלה"

                     נעמי שמר

 

תלמידים, הורים, מורים ועובדים יקרים – קהילת "אהל-שם",

 

כמעט כמו בכל שנה, והשנה ביתר שאת, בבא אלול ריח השביתה עלה באפינו. כמו ברוב המוחלט של השנים, השנה התחילה כסדרה. בתקשורת עלו נושאים שונים הקשורים למערכת החינוך: המשבר החריף בגיוס מורים, מעמד המורים, שכר המורים, התנהלות ראשי הארגונים ועוד. נושאים חשובים בלי ספק. עם זאת, כמעט ולא שמענו על דיונים לגבי תובנות פדגוגיות, מטרות החינוך והכשרת מורים מתקדמת וראויה. כרגיל, הזדמנות לחשיבה משמעותית על מערכת החינוך ועל הרפורמות הנדרשות בה כדי לקדמה, התמסמסה בדיוני שכר. שכר המורים הוא נושא משמעותי. כך גם נושא השכר של עובדי ציבור באשר הם (עובדים סוציאליים, פסיכולוגים בשירות הציבורי, מתמחים ורופאים בתחילת דרכם, שוטרים ועוד). במערכת החינוך ולא רק, מצער שכבר עשרות שנים דיוני שכר הינם כסות לסטגנציה.

למזלנו, אנחנו בית ספר ברמת-גן. אגף החינוך, מועצת העיר ובעיקר העומד בראש הפירמידה – ראש העיר, מר כרמל שאמה הכהן, מובילים רפורמות משמעותיות במערכת החינוך העירונית:

  1. צמצום מספר התלמידים בכיתות – בשכבה ט' החדשה ימנו הכיתות עד 32 תלמידים, במקום עד 40 כפי שהיה עד עכשיו. זוהי מהפכה של ממש, שמדברים עליה כבר שנים רבות. צמצום מספר התלמידים בכיתה מאפשר "מרחב מחיה" יותר גדול לתלמיד, יחס אישי יותר, וכמובן אפשרות לנהל שיעור בלמידת חקר, עבודה בקבוצות עם אפשרות שליטה טובה יותר של המורים ועוד. רשות מבוססת כמו רמת-גן לקחה על עצמה ליישם חזון חינוכי זה שיש לו עלויות גדולות מאד. 
  2. שדרוג מרחבי הלמידה הפיזיים בבית הספר. בהמשך לשיפוץ המסיבי בחדר המורים וחצר בית הספר, שופצה קומת קרקע שלנו לבלי היכר. כיתות שקופות שמטרתן לאפשר עירוב שימושים בין הפנים לחוץ, טלוויזיות מגע שמאפשרות הוראה טכנולוגית מתקדמת ושליחת החומר ישירות למייל של התלמידים, שולחנות וכסאות (רובם על גלגלים) משלושה סוגים שונים בכל כיתה – המאפשרים לתלמידים אפשרויות למידה שונות בהתאם לאופן הלימוד המתאים להם, וקלות רבה בשינוי הסידור הפיזי בכיתה. וכל זה בסביבה בעלת תשתיות תקשורת מתקדמות עם Wi-Fi חופשי ואפשרות הטענת מכשירי קצה אלקטרוניים בכיתות ובמסדרונות. תלמידי י"ב שלנו, מחזור פ"ב, ייהנו בשנתם האחרונה מתנאי הלימוד המשופרים האלה. בהצלחה י"בניקים. 

המשרדים בקומת קרקע שודרגו עם הכיתות ומאפשרים סביבת עבודה נעימה ומזמינה לבעלי התפקידים ולתלמידים ולהורים בשיחות עם בעלי תפקידים אלה. 

ואפילו השירותים קיבלו תפנית משמעותית ובתאי השירותים, שלא מביישים חברות הייטק יוקרתיות, יש גם תאי יוניסקס לטובת תלמידים שלא רוצים להגדיר עצמם מגדרית. 

 

רפורמה קטנה משלנו התבצעה במועדון התלמידים, עם החלטת משפחת עופר להעניק לו חיים חדשים, לעצב אותו כחדר מזמין וייחודי שתלמידים יכולים להרגיש בו בבית, ולקרוא אותו על שמה של בתם - תלמידת י"ב שלנו רוני עופר שנפטרה במפתיע, ושלנצח תשאר איתנו כחלק אינטגרלי מאיתנו. אתם מוזמנים לבלות שעות חופשיות, הפסקות ועוד במועדון שינוהל על ידי מועצת התלמידים.  

 

תלמידות ותלמידים יקרים, 

אחרי ארבע מערכות בחירות, אחרי הקמת ממשלה יוצאת דופן ומורכבת מאד, שלא הייתה כמוה בתולדות ישראל, תחילת השנה תעמוד גם בצילן של הבחירות החמישיות באחד בנובמבר. גם הפעם צפויות לנו בחירות יצריות, והחברה הישראלית תתפלג בשאלה "כן ביבי" "לא ביבי". אבל השאלה הזו מכילה בתוכה גם שאלה על אופייה של המדינה לאחר הקמת הממשלה הבאה, בהתאם לגוש שיוכל להקים קואליציה. הרהביליטציה שמקבלים גורמים שונים בימין הקיצוני הישראלי – שלא תמיד מעריכים תהליכים דמוקרטיים מערביים מתקדמים, ולחילופין במפלגות הערביות, שהתחרות ביניהן על התנגדות לחזון הציוני מישנית רק לתחרות בהתנגדות שלהם זה לזה, מלמד על הקושי הפוליטי להכריע לכאן או לכאן, וזאת למרות שסקרים מלמדים על רוב מוצק לתומכי הימין בישראל. 

תחילת שנת הלימודים בשכבות י"א – י"ב תוקדש לבחירות משמעותיות אלה. 

לפני סיום ברצוני לברך את שלושים ושלושה המורות והמורים החדשים הבאים בשורותינו. איחולי קליטה מהירה והצלחה. 

ולסיום, אני מברך בברכת ברוכים הבאים את תלמידי ט' החדשים המצטרפים לקהילה שלנו. אני מקווה שתרגישו במהרה שאהל-שם הוא גם ביתכם. 

לכולנו – שתהיה שנה טובה ושלווה, שבה נתפתח ונתקדם באופן אישי ולאומי, ושנזכור שוב שתלמידי "אהל-שם ובוגריו הובילו ומובילים את החברה הישראלית. יש למה לצפות. א' אהל ב' זה בית. לתמיד. 

 

 

שנה טובה לכולנו 

               ישראל וילוז'ני

                                                מנהל בית הספר